Nízkoenergetické stavění

Nízkoenergetické stavění

By In Blog, Než začneme stavět, Z oboru On 5.1.2015


Nejčastěji skloňovaným a uživatelům známým pojmem je nízkoenergetické stavění rodinných domků. Tyto stavby nabízí převážná většina firem zabývající se výstavbou rodinných domů.
Oproti klasickému rodinnému domu se nízkoenergetický dům podřídil podmínce úspor při vytápění. Náklady na vytápění v nízkoenergetickém domě jsou až několikanásobně nižší než v klasickém rodinném domě. Nízkoenergetické stavby jsou budovy se spotřebou tepla na vytápění do 50 kWh/m2.
Nízkoenergetické domy jsou z hlediska úspor na energie mezičlánkem mezi nezateplenými domy a pasivními budovami.

Jakýmsi již běžným standardem je nízkoenergetický dům i v oblasti dřevostaveb.
Většina firem vyrábějící a realizující dřevostavby nabízí nejčastěji právě nízkoenergetické domy. Dosáhnout však hodnot pro nízkoenergetické stavění neřeší jen samotná koncepce domu a zdroje vytápění, ale také další okolnosti jako je například tvar domu, kvalita zateplení domu, zateplení spodní stavby domu, orientace oken domu vzhledem ke světovým stranám a jeho orientace na pozemku.
Platí pravidlo, že by se velké prosklené plochy oken měly orientovat na jižní stranu z důvodu solárních zisků tepla ze slunečního záření. Vícepodlažní dům například lépe dosáhne nízkoenergetického požadavku než bungalov.

Dosáhnout hodnot pro kategorii nízkoenergetický dům tak není problém u většiny novostaveb.
Menší problém to může představovat například u rekonstrukcí, kdy musíme nově regulovat otopnou soustavu a zdroj tepla. Další orientace by měla být na alternativní zdroje energie, které také napomáhají hodnotám pro kategorii nízkoenergetického domu. Nízkoenergetické stavění je oblíbené i díky konečné přijatelné ceně za takový dům.

Zdroj: http://stavba.tzb-info.cz/nizkoenergeticke-domy