Vytápění dřevostaveb: Jaké máte možnosti?

Plánujete dřevostavbu a stále si nejste jisti zdrojem vytápění? Pojďme se spolu podívat na veškeré možnosti, které máte, srovnáme si jejich efektivitu i ekonomickou náročnost a zamyslíme se i nad počátečními náklady. Která možnost bude ta nejlepší právě pro vás?
Co zohlednit před výběrem?
Volbu vytápění vám ovlivní i velikost plochy, kterou chcete vytápět, finance, možnost či naopak nemožnost připojení plynu v místě dřevostavby a také tepelné ztráty objektů. Pro způsob rozvodu elektrické tepla je také třeba zvážit praktičnost, způsob života i představu interiéru - zda preferujete koberce, dřevěné podlahy, dlažbu.
Abyste z domu vytvořili úsporné bydlení, předem si promyslete orientaci domu i moderní rekuperaci tepla. Díky vzduchotechnickým rozvodům můžete odvětrávat celý dům. Pomocí rekuperace odvedete vzduch třeba z koupelny nebo toalety ven z domu bez nutnosti větrání. Zároveň tento vzduch, který jde ven, ohřívá čerstvý vzduch směřující dovnitř.
- větší prosklené plochy by vždy měly směřovat na jih, severní straně vyčleňte menší okna a místnosti, ve kterých se nebudete pohybovat příliš často (technické místnosti, chodby).
- rekuperace je důležitá již při plánování patrových domů, u přízemních bungalovů ji můžete dodělat i dodatečně.
Dřevostavby a vytápění
TEPELNÉ ČERPADLO
Ačkoliv počáteční investice je u tepelného čerpadla zdaleka nejvyšší, návratnost bude velmi rychlá, i díky poklesu cen tepelných čerpadel v posledních letech. Ročně díky tepelnému čerpadlu ušetříte až desítky tisíc korun, investice se vám tak vrátí během několika let, ve většině domácností mezi 6 a 8 lety.
U tepelného čerpadla je důležité zaměřit se na topný faktor (tzn. kolikrát více energie se získá v porovnání s tím, kolik se jí na vydání tepla vydá). Čím vyšší topný faktor bude, tím bude provoz čerpadla ekonomičtější a efektivnější. Kromě vytápění vzduchu vám zajistí i ohřev vody.
Tepelné čerpadlo vám domov nejen vytopí, ale i ochladí. I mezi tepelnými čerpadly ale existují různé typy a rozdíly. Záleží na zdroji, ze kterého tepelné čerpadlo čerpá energii. Asi nejúčinnější jsou čerpadla, která využívají teplo ze země.
Ceny tepelných čerpadeljsou různé, k nejlevnějším typům patří čerpadlo vzduch-vzduch (od 25-40 000,-). To ale není tak účinné a nelze jej využít k ohřevu vody. Čerpadlo vzduch-voda je dražší (od 90-260 000,-), další typy voda-voda a země-voda již vyžadují vrt do země a proto jsou částky vyšší (od 200-350 000,-)
PLYNOVÝ KOTEL
Levnější počáteční náklady oproti čerpadlu a elektrokotle redukuje kotel plynový i mnohými nevýhodami - je potřeba vybudování plynové přípojky, elektřinu v domě budete mít dražší a také budete muset kotel pravidelně nechat kontrolovat odborníky na plynové kotle i spalinová zařízení. Pokud přípojku nemáte, bude třeba zajistit její výstavbu, případně prodloužení plynovodu. Možností je ale i vytápění kapalným plynem, propanem. Pokud bydlíte v místě bez plynové přípojky, ale plynem byste přesto vytápět chtěli, lze v blízkosti domu umístit zásobník propanu.
Výhodou je cena - topení plynem je dlouhově příznivé. Návratnost plynového kotle se pohybuje od 3 do 7 let při velké spotřebě.
Plynový kotel si můžete zvolit i podle toho, zda jej chcete využívat jen k vytápění, nebo i k ohřevu vody. Velmi úsporné jsou kondenzační plynové kotle, lze je propojit jak s radiátory, tak i podlahovým topením.
ELEKTŘINA
Počáteční investice vytápění elektrické energie jsou nízké, mohlo by se tak zdát, že se jedná o velmi výhodný způsob vytápění. Díky izolaci dřevostaveb je elektrické vytápění efektivní. Od ledna roku 2020 však byla upravena legislativa, která elektrické vytápění limituje. Není tak možné využívat elektrickou energii samostatně, pouze v kombinaci s jiným tepelným zdrojem (ať už to budou kamna, tepelná čerpadla, solární panely). Tato změna souvisí se zákonem o hospodaření s energií č. 406/2000 Sb. Při kombinaci např. s krbovými kamny lze ale požadavek často splnit.
Výhodou elektrokotle je také to, že současně s tarifem na vytápění získáte levnější elektřinu i pro celkový provoz domácnosti.
Elektrické vytápění v dřevostavbách bývá tak populární i kvůli minimálním tepelným ztrátám, které dřevostavby umožňují. Je to dáno použitím tepelné izolace v prostoru nosných prvcích konstrukce.
Nevýhodou může být jednak přepalování prachu v elektrických přímotopech, tak i riziko zdražování energií v dlouhodobém horizontu.
Jaký zvolit rozvodový systém tepla?
Ať už zvolíte jakýkoliv z výše zmíněných zdrojů, teplo po domě můžete rozvádět mnoha způsoby. Praktické a zároveň pohodlné je podlahové topení, které vám ušetří spoustu místa. Dalším řešením jsou teplovzdušné soustavy, klasické radiátory, krby a kamna nebo sálavé panely.