Návštěva na Valašsku

Časopis Dřevo&Stavby navštívil naši stavbu na Valašsku. Přečtěte si, jak se bydlí SROZUMITELNĚ A S NOBLESOU. Hlasujte pro tento dům v soutěži DŘEVOSTAVBA ROKU na webu D&S a vyhrajte některou z hodnotných cen!!!

 

Vynikající stavební technologie,

energetická úspora, přírodní materiál, rychlost a čistota suché výstavby – to byly důležité body na seznamu výhod dřevostavby, která se dobře sžije s okolím. Rozhodujícím však bylo najít pro výstavbu seriózního a flexibilního partnera. Našli jsme dodavatele dřevostavby, který nebyl firmou trpící charakteristickými problémy hodně firem, které se skokově rozrostou a nedokážou uhlídat koordinaci a kvalitu. Navíc disponovali opravdu vynikající technologií konstrukčních panelů s pěnovou izolací. Od nich jsme si nechali zhotovit hrubou stavbu a zbytek byli subdodavatelé v naší režii.

Dřevostavba pro tradiční zástavbu vesnice

Ačkoliv by si dřevostavba – vzhledem k rozlehlému pozemku i absenci kompaktní blízké zástavby – mohla dovolit mnohem výraznější tvář, s úctou ke staletími utvářenému stavebnímu obrazu Valašska se projektant držel střídmých architektonických motivů. Pro tradiční zástavbu vesnice je charakteristické založení stavby v úrovni terénu. Podlaha prvního nadzemního patra tedy odpovídá této tradici a zároveň jde naproti požadavkům moderní doby na přímé propojení domu se zahradou.

Téměř čtvercovým půdorysem se tato dřevostavba sice odklání od klasické formy obdélníkových venkovských staveb, charakter deklarující začlenění do historického obrazu Beskyd ovšem pokrývá strmá sedlová střecha, která je klasicky výškově nasazena na úrovni stropu přízemí. Tvarosloví vesnických staveb odpovídá i bedněný štít a přesah střechy.

Hlavní obytné místnosti jsou směrovány do prostoru zahrady zcela prosté cizích pohledů a propojují se s ní přes terasu velkým posuvným oknem s trojsklem. Zbývající kontakt s exteriérem zprostředkovávají výrazně menší, nedělená okna čtvercového tvaru.

Zvenčí je dřevostavba poplatná tradičnímu materiálu původních beskydských staveb – dřevu v konstrukci i na fasádě. Za touto slupkou se však skrývá interiér bez jakékoli známky rustikální nostalgie. Více ke genezi domu nám sdělil sám majitel, pan Miroslav.

Dřevostavba v této podobě odpovídá Vaší prvotní představě?
Původně měla vypadat naprosto jinak, ale vzhledem k tomu, že do její podoby zásadně zasáhly regulativy CHKO, díváte se na něco, co nebylo původně v našich hlavách.

Kde jste ke své představě a k dodavateli získávali informace?
Využili jsme jediný zdroj – internet. Tam jsme našli i dodavatele dřevostavby, který nebyl firmou trpící charakteristickými problémy hodně firem, které se skokově rozrostou a nedokážou uhlídat koordinaci a kvalitu. Navíc disponovali opravdu vynikající technologií konstrukčních panelů s pěnovou izolací. Od nich jsme si nechali zhotovit hrubou stavbu a zbytek byli subdodavatelé v naší režii.

Neměli jste ze stavby se subdodavateli obavy?
Trochu ano. Bohužel, kvalitní řemeslníci se dnes platí více než zlatem a často ani za to zlato nejsou schopni dostát svým slibům.

Jak dlouho trvala výstavba?
Až do finále, tedy po zařízení interiéru a nastěhování, trvala dva a půl roku. Přitom stavba jako taková by byla s drobnými prostoji hotová za osm měsíců.

Jste po dvouleté zkušenosti s bydlením něčím překvapeni?
Nečekali jsme ani zdaleka tak příjemnou atmosféru života v dřevostavbě, na které se významně podílí úžasné tepelněizolační vlastnosti našeho domu.

Kdybyste měli začít znovu, změnili nebo zohlednili byste něco po stavební stránce?
Asi ne, zatím jsme se vším spokojeni.

Jak byste hodnotil přístup a kvalitu stavební firmy? V čem byla jiná?
Jiná byla co do stavební technologie, ta je skutečně vynikající. Co se týká lidí, měli jsme pár zádrhelů v komunikaci a nějaké prostoje, ale v globálu byla firma celkem fajn.

Komentář: Ing. Marek Kuchař, projektant PURLIVE

Tvar této dřevostavby vychází ze zvyklostí zdejších staveb; má tedy sedlovou střechu s větším sklonem a tím pádem i využitelné podkroví. Jinak je dispozice řešena jednoduše a prakticky pro účely bydlení čtyř až pětičlenné rodiny.
Dřevostavba z uličního pohledu vyniká předsazeným štítem, který vystupuje před zbývající plochu fasády a dále navazuje na přesah střechy. Celkově to působí velice originálně.
Nejvíce oceňuji to, že se majitel rozhodl pro fasádu s dřevěným obkladem, čímž dřevostavba krásně zapadla do horské oblasti Valaška. A samo sebou za výběr stavebního systému PURLIVE.

Technické parametry

Typ domu: nízkoenergetický
Zastavěná plocha: 96,6 m2
Užitná plocha: 151,7 m2 / 4+kk
Konstrukční systém: stavební systém PURLIVE, prefabrikované panely s izolací z PUR pěny
Teplo: plynový kondenzační kotel
Větrání: přirozené okny s mikroventilací
Součinitel prostupu tepla stěnou: 0,176 W/(m2.K)
Roční spotřeba energie: 1,62 MWh
Autor návrhu domu: Ing. Tomáš Ďuriš
Realizace: 2016, PURLIVE spol. s r. o., www.purlive.cz

Zdroj: D&S 6/2018, redakčně zkráceno a upraveno pro web.
Redaktorka: Dana Jakoubková
Foto: Martin Zeman, www.datelier.cz
https://www.drevoastavby.cz/drevostavby-archiv/z-redakcnich-navstev/5321-pojdte-dal-drevostavba-srozumitelne-a-s-noblesou