Jak si zařídit kuchyň v dřevostavbě? Víme, na co si dát pozor.

Chystáte se ve své dřevostavbě zařídit kuchyni? Jsou nějaká specifika, na která byste se měli zaměřit? Na to vám odpovíme v článku. Pod pojmem dřevostavba si spousta z nás představí nejspíše roubenku nebo srub. Tak to ale vždycky být nemusí.
Dřevostavba může být od zděného domu na první pohled prakticky k nerozeznání. Jak si tedy v takovém bydlení zařídit funkční a stylovou kuchyni? Pojďte se podívat na praktické tipy, které jsme pro vás připravili.
Rozdělení kuchyně do základních zón
Plánování kuchyně, jakožto jedné z nejpoužívanějších místnosti v domě, se vyplatí nepodcenit. Při zařizování tak myslete na to, abyste při přípravě jídel nepobíhali z jedné strany na druhou. Přesně tohle vám usnadní dělení kuchyně na kuchyňské zóny. Můžeme tak jmenovat třeba odkládací, mycí, přípravnou a varnou část.
- Varná zóna obsahuje sporák, troubu, mikrovlnku, digestoř a další spotřebiče.
- Mycí zóna plynule navazuje na varnou a patří sem dřez s odkapávačem nádobí.
- Přípravná zóna musí být blízko varné zóny a také na ní musí být dostatek místa.
- Odkládací zóna pak obsahuje všechny skladovací prostory včetně ledničky a mrazáku. Pokud vám to prostor dovolí, využijte úložné prostory na maximum.
Kuchyňský ostrůvek jako základ moderní kuchyně
U nízkoenergetických dřevostaveb není potřeba dělit bydlení na tolik místností, aby neunikalo teplo, proto se nabízí propojení kuchyně s obývákem a jídelnou.
Pokud přemýšlíte, proč zvolit kuchyňský ostrůvek, tak máme hned několik odpovědí. Ostrůvek přirozeně oddělí kuchyni od obytné části, a navíc v kuchyni vznikne spousta úložného prostoru navíc. Pokud k němu dáte barové židle, získáte i další místo na společná setkávání.
Jaká je ideální výška a hloubka kuchyňské linky
Jak vysoko budete mít umístěnou pracovní desku, se odvíjí zejména od vaší výšky. Pokud měříte do 160 cm, bude pro vás ideální pracovní deska vysoká 82 cm od podlahy. Pro postavu od 160 do 170 cm je ideální 86 cm, osobám vysokým v rozmezí 170 a 180 cm, se nejlépe bude pracovat na desce vysoké 91 cm. Pokud měříte nad 180 cm, volte desku vysokou alespoň 94 cm od podlahy.
Kromě výšky také záleží na hloubce. Pro pohodlné vaření je nejmenší možný rozměr 60 cm. Hlubší nevadí, ale i tady platí, že všeho moc škodí. Deska by měla být snadno přístupná z hlediska údržby.
Závěsné skříňky do dřevostaveb: ano nebo ne?
Jestli vaše stěna unese závěsné skříňky, závisí na použitém materiálu stěn i na druhu kotvení. Obecně by se dalo říct, že to problém není. Vždy je ale potřeba vědět, z čeho máte stěny vyrobené, a podle toho postupovat při zavěšování skříněk. Pokud se dělají stěny ze sádrokartonu, je na to potřeba myslet předem a stěnu pro tento účel zpevnit.
Vybrat si ale můžete i moderní variantu bez skříněk. Ty mohou nahradit otevřené police, nebo závěsné organizéry, které můžete v průběhu let obměňovat a kombinovat.
Nezapoměňte kuchyň dobře osvětlit
Kromě centrálního světla je potřeba kuchyň osvětlit i doplňkovým světlem, díky kterému uvidíte na pracovní desku, aniž byste si stínili. Nejběžnějším řešením v moderních kuchyních jsou LED panely nebo lišty nad pracovní deskou, které nabízí vysokou svítivost a velmi dlouhou životnost.
Nenechte páru unikat do prostoru
Kromě klasické digestoře lze volit i plně integrované odsavače par, které se nachází přímo ve varné desce nebo v té pracovní. Takové se nejvíce hodí na kuchyňský ostrůvek, protože díky tomu zůstane kuchyň vzdušná a nic nezasahuje do prostoru.
Pozor na neodhalený únik vody v domě
V dřevostavbách únik vody může znamenat mnohem větší problém než ve zděném domě. Dřevo vlivem vlhka začne plesnivět a hnít, což s sebou nese velmi nákladné opravy. Abyste nemuseli řešit následky, stačí tomu předcházet díky systému na detekci úniku vody. Na kritická místa (v kuchyni se jedná především o odtok u dřezu) nainstalujete čidla pro monitoring vlhkosti, která měří teplotu a vlhkost, takže se o případném problému dozvíte včas.