Dřevo na dům v ČR doroste za 1 minutu

Dřevo je obnovitelná surovina, která dorůstá v našich lesích. Je však dřeva u nás dostatek a kolik je ho potřeba na výstavbu domu? 

Podívejme se na spotřebou dřeva na dům. Ta se může velmi lišit podle toho, jakou dřevostavbu stavíme. Pokud se rozhodneme pro srub, roubenku a nebo stavbu z masivních dřevěných panelů (CLT) využijeme dřeva na stavbu samozřejmě nejvíce, přibližně okolo 40–⁠45 m3. U nás se ale staví nejčastěji dřevostavby rámovou konstrukcí (nazývanou také sloupková konstrukce) a zde se v závislosti na velikost stavby používá 20–30 m3 dřeva.

Jde ale pouze o dřevo použité na nosnou konstrukci stěn, stropů a krovů. Stěny je možné izolovat celulózovou nebo dřevovláknitou izolací, používat další aglomerované materiály na bázi dřeva, jako jsou například OSB desky, či dřevo využít i na vnější či vnitřní obklady stěn. Tyto materiály spotřebu dřeva ve stavbě samozřejmě ještě zvýší. 

V českých lesích v roce 2019 přirostlo 18 200 000 m3 dřeva. Pokud budeme počítat průměrnou spotřebu dřeva 30 m3 na nosnou konstrukci domu, tak zjistíme, že dřevo na jeden dům vyroste v českých lesích za přibližně 1 minutu. 

Podpořte výstavbu ze dřeva, obnovitelné lokální suroviny, a vybírejte certifikované dřevostavby od členů ADMD.

 

Autor: ADMD https://www.admd.cz/