Chcete dřevěnou podlahu? Následující rady vám můžou ušetřit starosti i peníze

Výběr finální podlahové vrstvy je nutné opravdu dobře zvážit. Jeden o jeden z nejvýraznějších designových prvků, který musí dobře a dlouhá léta být plně funkční. Splnit požadavky na údržbu a v neposlední řadě fungovat v kombinaci například s podlahovým topením.

Sedačku, nebo nábytek vyměníte za nový velmi snadno, ale podlaha se bude jen těžko měnit. Při výběru nové podlahy zvažte několik důležitých aspektů, které Vám mohou ušetřit mnoho starostí ale také peněz. Podlahy nemají splňovat jen estetickou funkci, ale musejí být hlavně praktické, pro vaše využití.

Podlahových krytin je celá škála a v tomto článku, jak název napovídá se chceme věnovat dřevěným podlahám a předat Vám několik rad z našich zkušeností. Co, tedy hovoří PRO dřevěné podlahy, a proč jsou vlastně tak oblíbené? A, jaké obecné mýty o nich panují?

 

Dřevěné podlahy jsou jedny z nejteplejších tvrdých podlahovin

(s povrchem přírodní olej), tedy vhodné do všech obytných místností. Je to především díky přirozenému charakteru a struktuře dřeva.
Naopak lakovaný povrch je chladnější.

 

Ideální pro podlahové topení

Mýtus, že dřevo není vodič, už doufám, že je vyvrácený stovkami realizací. Naopak dřevo skvěle akumuluje teplo, a tak dobře funguje s podlahovým topným systémem. Právě díky přirozeně teplému povrchu, bude vaše topná sezona v průměru o 2 měsíce kratší než na vynilu, laminátu, a dokonce o 3 měsíce oproti dlažbě. Na podlahové topení je dobré vybírat z prověřených firem a výrobců po zaručenou kvalitu výsledku.

 

Existují vůbec bezúdržbové podlahy?

O dřevu se často hovoří, jako o náročné podlaze na úklid. Tento mýtus vznikl zřejmě v dobách již dávno minulých, kdy se lakovali parkety nekvalitními laky a povrch se rychle opotřebil a následně těžce udržoval.
Dnes existuje mnoho možností úpravy povrchu, mám se ověřil poctivý přírodní olej, který i po letech vypadá pořád „ve formě“. Denní údržba nevyžaduje žádnou speciální péči a je srovnatelná s běžným úklidem povrchů vinil, nebo dlažba. Naopak po několika letech je možno olejovaný povrch znovu naolejovat (bez broušení) a tak jej plně renovovat. To se však nedá říci o ostatních podlahovinách, kde po letech je nutná kompletní a náročná renovace.

 

Lak nebo olej?

Věčná otázka mezi povrchovou úpravu, je opět zakořeněna v minulosti, kdy nebylo jiného zbytí než lakovat podlahy. Opět se zde přikláníme k olejovaným povrchům, a to vzhledem k aspektům zmíněných výše. Další velkou předností je přirozený vzhled – naturální charakter.

 

Dub, dub, dub

Aktuálně celosvětově nejžádanější dřevina, je především ke svým ideálním vlastnostem i vzhledu (designu). Jde jistě o ideální poměr/cena výkon. Setkáváme se o zájem tradičního modřínu případně jasanu.

 

Masiv nebo vrstvené dřevo?

Masivní podlahy pozvolna vytlačili vrstvené konstrukce s nášlapnou dubovou vrstvou. Jde o logické řešení, které je právě vhodné na podlahové topení (masiv praská a kroutí se), vrstvené naopak dobře drží svoji formu. Také je možno precizně zpracovávat ve velkých formátech – prkno.

 

Lepit nebo plavat?

Plovoucí podlahy, fenomén devadesátých let, jasně ukazuje, že jde spíše o řešení pro studentské a nájemní bydlení. Ve všech kvalitních stavbách je nutné podlahy celoplošně lepit. Výrazně se tím zlepšuje akustika, délka životnosti i pevný pocit při chůzi.

 

Je prkno král interiéru?

Jako poslední bod vybíráme rozdíl mezi prknem a parketou. Parketové vzory patří do prvorepublikového stylu i panelových bytů. Všem ostatní bez ohledu na styl interiéru vřele mohu doporučit velký formát prken, který umocňují design každého interiéru.

 

Autoři článku: ADMD https://www.admd.cz/ , Admonter http://www.admonter.cz/